Sektor verejnej správy a politiky

Lucia Žitňanská: pragmatička s veľkými výsledkami

ministerka spravodlivosti

Toto je 30 top žien slovenského biznisu

Lucia Žitňanská, ministerka spravodlivosti Zdroj: Maňo Štrauch

Asi neexistuje na slovenskej politickej scéne politička so silnejším vplyvom na podnikateľské prostredie, ako je ona.

Zásadné zmeny, ktoré ovplyvnili biznis klímu na Slovensku, odštartovala ešte za pravicovej vlády spolu s premiérkou Ivetou Radičovou. Povinné zverejňovanie zmlúv, ktoré štát a verejné inštitúcie uzatvárajú so súkromným sektorom, bolo prelomovým opatrením. Otvorilo médiám a verejnosti dvere ku kontrole toho, ako štát hospodári s verejnými financiami. Kamarátske kšefty ľudí blízkych vláde už pre úradníkov a politikov neboli možné bez toho, aby neriskovali odhalenie.

Ešte väčší záber má bývalá kritička Smeru-SD vo vláde Roberta Fica. Svoju účasť v koalícii s Ficovou stranou podmienila tým, že bude mať voľnú ruku pri legislatíve. Či už je to protischránkový zákon alebo sprísnenie súdneho oddlžovania neplatiacich firiem. Chystaná novela Obchodného zákonníka má zase zabrániť podvodníkom, aby sa svojich dlhov a záväzkov zbavovali cez zlučovanie firiem.

To všetko by nebolo možné, keby sa nevyznačovala silným pragmatizmom. Politické strany mení podľa toho, ako sa jej to hodí a aký je ich politický výtlak. Postupne prechádzala z KDH do SDKÚ a dnes je už v Moste-Híd. Keď sa zástankyňa transparentnosti a čistoty verejného života ocitla v jednej vláde s ľuďmi zo Smeru, na ktorých prešľapy z opozičnej lavice upozorňovala, sklamala mnohých. Pravidlá, ktoré nastavuje, sú však iste prínosom.

Gabriela Matečná: nečakane priebojná predáčka farmárov

ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, podpredsedníčka vlády

Toto je 30 top žien slovenského biznisu

Gabriela Matečná, ministerka pôdohodpodárstva a rozvoja vidieka, podpredsedníčka vlády Zdroj: Maňo Štrauch

Bývalá šéfka Slovenského pozemkového fondu, ktorú si za svoju ministerku vybrala SNS, bola na začiatku veľkou neznámou. No už doteraz toho stihla nepomerne viac ako viacerí jej predchodcovia za celé štvorročné volebné obdobia.

Veľkým prínosom je zvýšenie transparentnosti prerozdeľovania eurofondov z veľkého balíka podpôr nielen pre farmárov a potravinárov, ale i celý rozvoj vidieka. Až pod jej vedením rezort skoncoval s akože nezávislými hodnotiteľmi predkladaných projektov a dnes sa už vyberajú iba podľa merateľných kritérií. Bola jednou z najviditeľnejších ministeriek/ministrov vlaňajšieho slovenského predsedníctva Rady Európske únie. Cez agroministrov iných členských krajín presadila, že Únia vytvorí celoeurópsku legislatívu pre limitovanie ekonomickej sily obchodných reťazcov voči dodávateľom potravín. A až na jej naliehanie sa únia už zaoberá aj potieraním dvojakej kvality potravín od nadnárodných koncernov. Tejto témy sa dokonca chopil aj premiér Róbert Fico. A pristal aj na prianie SNS, ktorá z tejto nestraníčky urobila svoju prvú podpredsedníčku vlády.

No pravda je aj to, že vlani po pár lepších rokoch napríklad opäť padli chovy prasiat v krajine o takmer osem percent. A ani podiel domácich potravín v tuzemskom predaji sa stále nedostáva výraznejšie cez polovičný podiel.

Veronika Remišová: z blogerky káuz do parlamentu

opozičná poslankyňa za Obyčajných ľudí

Toto je 30 top žien slovenského biznisu

Veronika Remišová, opozičná poslankyňa za Obyčajných ľudí Zdroj: Maňo Štrauch

V parlamente i na blogoch odhaľuje prípady zneužívania štátnej moci i podpôr z verejných zdrojov a aj tak prispieva k zvyšovaniu etiky v slovenskom biznise. Ešte ako blogerka a nezávislá poslankyňa mestskej časti Staré Mesto pred dvoma rokmi upozornila na kauzu Kompa za vyše 50 miliónov eur. Išlo o zmluvu na predraženú prevádzku štátnej kompy cez Dunaj až na 15 rokov. Potom prišla ponuka od hnutia Obyčajní ľudia, za ktorých v súčasnosti pôsobí ako poslankyňa Národnej rady SR. Z kandidátky hnutia získala vo voľbách tretí najväčší počet preferenčných hlasov.

Cez blogy upozornila aj na 60-miliónovú dotáciu pre firmu Andreja Babiša, o ktorej rozhodoval vtedajší minister hospodárstva Pavol Pavlis, pričom odhalila aj ich spoločné obchodné väzby.

Jej cesta do vrcholovej politiky sa začala pritom netradične – absolvovaním Vysokej školy múzických umení. Štúdiá si neskôr doplnila na parížskej Sorbonne a bruselskej College d'Etudes Interdisciplinaires. V Bruseli tiež pôsobila v Európskej komisii, v programe pre mládež. Do politiky nevstúpila plánovane. Mrzí ju, že v politike ide často len o marketing a menej o odborné riešenia. Riadi sa mottom Chodníky nie sú, chodníky sa vytvárajú chôdzou.

Jarmila Halgašová: razantnosťou až do košiara opozičnej SaS

bývalá riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska a nová expertka SaS pre pôdohospodárstvo

Toto je 30 top žien slovenského biznisu

Jarmila Halgašová, bývalá riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska a expertka SaS na pôdohodpodárstvo Zdroj: Archív J. Halgašovej

Potravinársku komoru Slovenska založila pred tuctom rokov skupina podnikateľov z tohto odvetvia na čele s Jánom Sabolom či Jozefom Špirkom ako odpoveď na to, že tradičná Slovenská poľnohospodárstva a potravinárska komora podľa nich popri farmároch opomínala potravinárske fabriky. Jarmila Halgašová, ktorú si vybrali do čela novej komory, však bola od počiatku aktívna a kritická aj nad ich očakávania. Komora nie je len ďalším podnikovým klubom do počtu. Počuť o nej a je veľmi konštruktívnym oponentom štátu pri správe tunajšej výroby potravín.

Najnovšie z komory J. Halgašová odchádza a stáva sa agropotravinárskou expertkou najsilnejšej opozičnej strany SaS. Jej angažovanie oznámil Richard Sulík s tým, že aj túto oblasť a celý rozvoj vidieka chce mať jeho strana veľmi dobre pokrytú.

Ak sa SaS v budúcnosti dostane do vlády je možné, že sa z J.Halgašovej môže stať aj ministerka pôdohospodárstva. „Také možnosti nechcem komentovať. Teraz sa sústreďujem v strane na rozpracovanie hlavných cieľov jej pôdohospodárskej politiky,“ hovorí žena, ktorá pôsobí v odvetví už od štúdií na chemickotechnologickej fakulte. Ešte za socializmu pracovala v dnes už neexistujúcom bratislavskom spracovateľovi olejnín Palma a tiež vo zvolenskej mliekarni. Pred nástupom na čelo komory bola hlavnou štátnou radkyňou ministerstva pôdohospodárstva pre oblasť potravinárstva a výživy.