Príhovor

Priatelia,

 

S rešpektom a pokorou som si sadal k počítaču, aby som napísal tieto riadky. Mať možnost osloviť slovenskú HR komunitu je pre mňa česť a emočne silná záležitosť. Nikomu inému totiž nevďačím viac za to, čo dnes viem a kde sa na mojej profesionálnej ceste nachádzam, ako práve slovenskej HR komunite. Teda mnohým z vás.  


Môj vzťah so slovenskou HR komunitou má dlhú históriu a vývoj. Ešte počas štúdii som ako študent špecializácie manažment ľudských zdrojov po prvý krát pocítil silu HR komunity na Slovensku. Keby by mi nebola pomohla v podobe poskytnutia údajov a informácii k mojim výskumom a projektom, neviem ako by som vysokú školu vôbec dokončil.   


Druhé intenzívne “randenie” s HR komunitou sa začalo počas môjho pedagogického pôsobenia v akadémii, počas ktorého som ju začal intenzívnejšie spoznávať prostredníctvom prednášok a konzultácii s jej reprezentantmi z praxe na mojich hodinách. Ani tu ma nenechala HR komunita v štichu. Naopak. Poskytla mi cenné informácie a poznatky, ktoré mi umožnili porovnávať svet popísaný v akademických časopisoch s realitou nielen pre seba ale aj pre mojich študentov.  


Treťou zastávkou v budovaní môjho vzťahu s HR komunitou bolo obdobie, kedy som sa v nej začal prvý krát veľmi opatrne etablovať ako jej aktívny člen. Niektorí z vás si určite spomenú na moje kostrbaté začiatky - či už najprv ako konzultant na voľnej nohe alebo neskôr ako konzultant renomovanej firmy. HR komunita sa ku mne zachovala srdečne a veľkoryso. Prepáčila mi moje prešľapy začiatočníka, umne ma nechala padnúť na zem, ale vždy mi pomohla postaviť sa a ukázala mi “realitu”. Učila ma novým veciam ale aj pozorne načúvala mojim názorom a poznatkom, ktoré som postupne zbieral a učil sa z nich. Náš vzťah prerastal do symbiózy. Stala sa mi rodičom aj starším súrodencom, priateľom aj partnerom. Tak ako mnohí z vás.

 
Doteraz posledným testom kvality nášho vzťahu bol moment, kedy ma práve HR komunita postrčila a povedala: “tak choď a ukáž čo v tebe naozaj je v realite líniového HR”. A ja sa už štvrtý rok snažím ju a vás nesklamať. Verím, že dôvera, ktorú mi HR komunita prejavuje práve v týchto dňoch je aj vyjadrením toho, že som ju nesklamal. Profesne ani ľudsky. 


Myslím, že po rokoch spoznávania sa s HR komunitou sa dnes celkom poznáme a máme na seba názor. Slovenská HR komunita je podľa mňa dnes veľmi silná ale aj veľmi krehká. Silná vo svojich poznatkoch a skúsenostiach, krehká vo svojom neustálom boji na poli dokazovania, že má na to, aby bola partnerom všetkým kapitánom slovenskej ekonomiky. A nielen v recruitmente. 


Predstavuje podľa mňa platformu, ktorá je každým dňom jednotnejšia, väčšia a so silnejším “hlasom”, ale zároveň aj krehkejšia keď sa snaží vyrovnať s “nástrahami doby” a adaptovať svoju stratégiu a princípy fungovania meniacemu sa prostrediu. Kľúčom k jej úspechu je podľa mňa jej vlastná integrácia – vnútorná ale aj vonkajšia. Vnútorná najmä v podobe ešte silnejšieho networkingu, zdieľania a učenia sa jeden od druhého. Vonkajšia v podobe ďalšieho budovania svojho (aj nového) brandu. Najväčšou mojou výzvou bude práve obe roviny integrácie posunúť o krok ďalej. Ak sa podarí tých krokov viac, budem len rád. Cítim, že HR komunita je pripravená sa posúvať ďalej, a teda nielen že “vie” a “môže” ale aj “chce”. Som presvedčený, že ma tak, ako nikdy v minulosti, nesklame. Sám ju totiž posunúť ďalej nedokážem.


Keby som chcel byť poetický, povedal by som, že v rámci svojej novej roly v HR komunite sa cítim  ako v rozprávke o 3 grošoch. Teraz je čas vrátiť požičané. Veľmi sa na to teším. A bol by som poctený, keby ste prijali moje prvé pozvanie do diskusie o budúcnosti HR komunity na Slovensku. A zároveň vás pozývam na oslavu 20. narodenín nášho združenia. A aby som dal zadosť mojim slovám o integrácii, navrhujem aby sme diskusiu a oslavu spojili. Najlepšie na jesennej TREND konferencii 7. a 8. októbra. Budem sa tešiť.

 

Branislav Vargic vyštudoval Fakultu Managementu Univerzity Komenského v Bratislave, špecializácia Riadenie organizácii a riadenie ľudských zdrojov. V rámci doktorandského štúdia absolvoval dlhodobé študijné pobyty na Cornell University v USA, IESE Business School v Barcelone a na Erasmus University v Rotterdame. Počas doktorandských štúdií spolupracoval ako externý konzultant s mnohými spoločnosťami najmä z  farmaceutického, IT-telekomunikačného a finančného sektora, publikoval v domácich aj zahraničných akademických časopisoch a prednášal na Fakulte managementu UK ako aj na RICEBA Business School v Rige. 


Po úspešnej obhajobe doktorandskej práce (Ph.D.) v roku 2004 začal pracovať pre medzinárodnú konzultačnú spoločnosť Hay Group, kde sa špecializoval na poradenské služby v oblastiach systémov odmeňovania, rozvoja leadershipu, performance managementu a ďalších. V rámci projektov spolupracoval s mnohými spoločnosťami v strednej a východnej Európe. V roku 2007 sa stal Senior konzultantom a od roku 2009 pôsobil ako Managing konzultant. Zároveň bol Leadership&Talent practice leader pre strednú Európu. 
V roku 2011 nastúpil na pozíciu riaditeľa odboru riadenia ľudských zdrojov v Tatra banke. Aj v súčasnosti prednáša na Fakulte Managementu Univerzity Komenského.
Od septembra 2014 je prezidentom Združenia pre riadenia a rozvoj ľudských zdrojov na Slovensku (ZRRĽZ/HR COMM).