Víťaz ocenenia HRTalent

Prinášame Vám neformálny rozhovor s Martinou Štarkovou, HR business partnerkou v spoločnosti Generali Poisťovňa, ktorá tento rok zvíťazila v súťaži HRTalent organizovanej spoločnosťou Maxman Consultants, ktorej bolo HRcomm odborným partnerom.

Cena HRTalent je určená pre výrazné osobnosti spomedzi šikovných mladých ľudí, ktorí sú na začiatku svojho pôsobenia v oblasti HR. 

 

Pre Maťku sme si pripravili pár otázok:

 

Maťka, predstav sa nám...

Som Maťka, celým menom Martina Štarková. Už vyše 4 rokov pôsobím v poisťovni Generali, aktuálne vediem oddelenie business partnerov.
Pred Generali som počas školy pracovala  tiež v internom HR, najprv v Poštovej banke, neskôr v jej dcérskej spoločnosti PB Partner.

 

Aké boli Tvoje prvé pocity, keď si sa dozvedela o tom, že si získala ocenenie HRTalent?

Veľké prekvapenie a radosť smiley Naozaj som to nečakala. Už len to medzi akú skupinu finalistov som sa dostala som považovala za úspech.
Zároveň ocenenie vnímam ako záväzok do budúcna, robiť  správne veci a robiť ich najlepšie ako viem. Ešte raz ďakujem za prejavenú dôveru a gratulujem ostatným finalistom k postupu do finále!
 
Kto Ťa na Tvojej HR dráhe najviac ovplyvnil?
Počas svojej  HR praxe som sa stretla so všeličím a všelikým smiley Ak by som mala menovať , kto ma ovplyvnil v pozitívnom zmysle slova najviac, tak sú to dvaja ľudia: 
Kolegynka Mirka Martonová je pre mňa človek, s ktorým som v rámci HR toho zažila najviac – robili sme spolu veľa projektov, pri ktorých som sa učila a stále učím. Zároveň spolu riešime veľa vecí, ktoré majú operatívny charakter - ale sú dôležité pre celkové fungovanie HR a spoločnosti. Jej rady ma vždy obohatili a som vďačná za všetko, čím sme si spolu prešli.
Andrej Bukovčan, v súčasnosti HR riaditeľ Generali CEE regiónu – ktorý mi dal príležitosť realizovať svoje vízie a nápady;  dal mi voľnosť  a zároveň, keď som  mala pochybnosti, či to zvládnem – ma vždy povzbudil. Prácou s ním som sa posunula odborne aj osobnostne #ďalej. Dokázal mi, že moje rozhodnutie  ostať v HR bolo správne. Som mu za to  vďačná vždy, keď si uvedomím, ako ma moja práca napĺňa.
 
Čo Ťa najviac baví na Tvojej práci?
V prvom rade objavovanie potenciálu v ľuďoch, následne, keď môžem dopomáhať k tomu, aby si potenciál rozvíjal... Vidieť rásť ľudí je najväčšie zadosťučinenie mojej práce.
Čo sa typu projektov/úloh týka - som skôr prakticky orientovaný človek, preto veľa počúvam a vnímam, čo firma potrebuje a potom vymýšľam zlepšenia/nápady a snažím sa ich  zavádzať do praxe.
No, a zbožňujem akékoľvek zadanie, ktoré začína: „...bolo by treba nastaviť...“.
 
Prečo práve Generali poisťovňa?
Keď som pred skoro piatimi rokmi mala pocit, že musím urobiť zmenu v živote, išla som okolo Lamačskej cesty a zbadala logo Generali, povedala som si – to by nebolo od veci... Otvorila som si stránku Generali a videla, že akurát niekoho hľadajú na HR...  a tak začal môj „taliansky príbeh v Generali“.  A prečo stále Generali? Poisťovníctvo  je zaujímavé, ale náročné a prostredie v ňom tak isto. Ani raz som sa tu počas štyroch rokov nenudila. Na druhej strane: nie vždy je poisťovníctvo vnímane pozitívne, ale ja verím, že správna a dobre uzatvorená poistka vie človeku a jeho rodine veľmi pomôcť v ťažkých chvíľach. Som rada, že som pri tom, ako meníme slovenský poistný trh.
 
Na čo si najviac hrdá čo sa Ti podarilo v Generali Poisťovni?
Som hrdá na HR team, ktorý sme vybudovali. Rozhodli sme postaviť team HR business partnerov z ľudí, ktorí nemali  skúsenosti v internom HR. Rozhodujúce pre nás bolo, aby chceli veci posúvať dopredu, boli pozitívne naladení a makači smiley Aj keď nie vždy to bolo jednoduché, po roku môžem povedať, že mám super team, na ktorom môžeme ako firma stavať.
Druhá vec, na ktorú som pyšná je, že sme rozprúdili internú mobilitu a aktuálne 30 % pozícií obsadíme internými zdrojmi.  Tiež to bola náročná a dlhá cesta, meniť pohľad manažérov – aby sa nebránili tomu, aby ich zamestnanci išli do interného výberového konania, ale aby ich v tom podporili, čo je vlastne win-win situácia pre všetkých.
Som hrdá, že som mohla pracovať na nastavení nového recruitment@sourcing štandardu; byť súčasťou stážistického projektu  a v neposlednom rade, že zamestnanci ktorých som prijala sú úspešní a šťastní v tom, čo robia.
 
Čo je pre Teba na pozícii HR business partnera motivujúce?
Motivuje ma, keď vidím, že môžem pomáhať – či už ľudom, alebo biznisu.  Motivuje ma práca s mojim teamom, keď vidím pokroky, ktoré robíme. No a ak by som mala napísať všetko, čo ma motivuje, tak by  to bolo rovno na celý newsletter smiley
 
Čo by si odkázala kolegom z HR komunity?
Myslím, že by sme ako HRisti mali byť ešte viacej otvorení – vnímať potreby „vonkajšieho“ sveta, byť v kontakte aj s inými komunitami. Viac počúvať a byť viacej odvážni – v názoroch, ale i rozhodnutiach, i keď nie vždy je to v rámci firiem jednoduché.  A nebrať sa príliš vážne. 
A len tak #ďalej, čo sa týka zábavy, ktorú vieme ako HR komunita vytvoriť.
Som veľmi rada, že aj vďaka aktivitám HRcomm-u som mala možnosť spoznať veľa inšpiratívnych ľudí z HR a čo je dôležitejšie – viacerí z nich sa stali mojimi priateľmi smiley

 

 

Prečo porota vybrala práve Maťku?

„Martina nás presvedčila dosiahnutými výsledkami, ktoré nám odprezentovala veľmi kreatívnym a pútavým štýlom. Ako výrazný sme vnímali jej prínos v rámci projektov, ktoré iniciovala a následne realizovala. Ocenili sme, že sa na HR rolu pozerá v širších súvislostiach a vníma ju v kontexte nielen s biznisom ale najmä s ľuďmi. Výrazná bola jej proaktivita v snahe veci zlepšovať a posúvať dopredu, ako aj inšpiratívnosť a nadšenie. Martina bola pre nás príklad človeka, ktorý je telom a dušou zapálený pre to čo robí. Počas celého hodnotiaceho procesu bola konzistentná v tom čo komunikovala, ako vystupovala a vnášala transparentnosť do vecí, ktorým sama verí. Svoj entuziazmus dokázala prezentovať pri každom kontakte, ktorý sme s ňou mali. Prajeme jej aj naďalej veľa úspechov, nových nápadov a hlavne veľa radosti, z toho čo robí.“

Petra Kováčová, Maxman Consultants, č​lenka poroty HRTalent

 

Maťke ešte raz gratulujeme yes