TREND konferencia Personálny manažment 2015

Priatelia, kolegovia,

 

Už o mesiac sa opäť stretneme na TREND konferencii Personálny manažment7. a 8. októbra v Bratislave, v hoteli NH Gate One. Verím, že program ste si už pozreli (program tu). Genéza, ako program vznikal, má svoje pozadie.

 

HR je potrebné zapáliť, nechať zhorieť a postaviť úplne odznova. HR dnes ako funkcia neplní svoju rolu, sústreďuje sa viac na administratívne činnosti a neprináša biznisu hodnotu. Súčasné HR núti biznis manažérov robiť veci, ktoré robiť nechcú a naopak nedovolí im napríklad prijať do pracovného pomeru niekoho, koho biznis manažér „dobre pozná a vie, že bude na novom jobe dobrý“. Čo si HR dnes o sebe myslí a dovoľuje?

 

Tieto kontroverzné a provokatívne vyjadrenia pochádzajú z článku profesora Cappeliho z Wharton Business school (mimochodom, v globálnom rankingu Business school číslo 3 na svete), uverejneného v Harvard Business Review (HBR) v júli 2015. Pravdou je, že profesor Cappelli ďalej v článku rozoberá, prečo je percepcia HR práve taká aká je a snaží sa veľmi jasne pomenovať čo by HR malo robiť inak aby sa percepcia zmenila.

 

Asi o 3 strany ďalej, v tom istom vydaní HBR je ďalší veľmi zaujímavý článok od CEO firmy McKinsey pána Dominika Bartona a vice prezidenta spoločnosti Korn Ferry Dennisa Carey. Obaja páni hovoria v článku o tom, aká dôležitá je rola HR managera vo firme a ako veľmi kvalita tejto pozície a hodnoty, ktorú HR vytvára, závisí od vzťahu s CEO a od toho, do čoho CEO HR managera pustí a ako mu dôveruje. 
CEO by mal vytvoriť silný triumvirát na vrchu firmy, pozostávajúci zo CEO, CFO a CHRO. Vytvorenie takejto silnej „trojičky“ je najlepším a jediným spôsobom, ako prepojiť čísla a výsledky, ktoré firma dosahuje s ľuďmi, ktorí ich dosahujú. 
Keď takéto niečo napíše CEO najprestížnejšej firmy, ktorá sa zaoberá poradenstvom v oblasti biznis stratégii firiem, tak asi na tom niečo je.

 

Aby toho nebolo dosť, v decembri 2014 bol v HBR opublikovaný článok s názvom: Dôvody, prečo sú z HR managerov skvelí CEO. Viete si predstaviť, aké nutkanie som mal tento článok zdieľať s mojím šéfom smiley. A najmä po jeho prečítaní a zistení, že za týmto relatívne silným vyjadrením je kvantitatívny výskum s dátami, ktoré jasne poukazujú na to, že leadership profil HR managera je najbližší tomu, ktorí majú CEO.

 

Tak ako to teda s tým HR vlastne je? Nevidíme my HRisti našu rolu a jej pridanú hodnotu cez ružovejšie okuliare ako je realita? Alebo je to naopak, že naši CEO síce hovoria, že HR manager je pre nich veledôležitý job, ale keď príde na lámanie chleba, tak tomu tak nie je? Tieto publikácie spolu s ďalšími profesnými dilemami a otázkami mali za dôsledok, že sme sa zhruba pred polrokom pustili do veľkej úlohy a síce postaviť program našej  HRcomm konferencie tak, aby sme dostali odpovede na otázku, ako to vlastne s tým HR je. Odpovede od tých najpovolanejších.  Ja verím, že sa nám to podarilo.  A teším sa na odvážne otázky, ktoré tým najpovolanejším spolu položíme, na konferencii, ktorá ma ambíciu vybočiť z radu tým, že na nej nehovoria HRisti iným HRistom, čo sa im podarilo.

 

Braňo Vargic

prezident HRcomm