#MYSMEHRCOMM - ZOZNÁMTE SA S DÁŠKOU ZUKALOVOU

 

Doteraz sme si predstavili dve inšpiratívne dámy z nášho HRcomm tímu a v tomto našom nastavení pokračujeme aj ďalej. Tentokrát vám predstavíme našu legislatívnu odborníčku – advokátku a konateľku advokátskej kancelárie, Dášku Zukalovú, ktorá od roku 2012 pôsobí v HRcomm ako členka predstavenstva zodpovedná za oblasť legislatívy a pracovného práva.

 

Kto je Dagmar Zukalová?

 

Dáška, ak by sme sa chceli rozprávať o Tvojom kariérnom smerovaní, tak právo bola pre Teba zjavne jasná voľba. Na začiatku svojej kariéry si prešla viacerými manažérskymi pozíciami a v roku 2006 si založila svoju advokátsku kanceláriu, ktorú úspešne vedieš dodnes. Kedy si si uvedomila, že právo bude to, čomu sa chceš venovať?
Moje uvedomenie prišlo na začiatku maturitného ročníka, keď som si úprimne priznala, že jadrová fyzika, o ktorej som snívala, sa nedá študovať bez matematiky :o).  V tom čase som mala najlepšiu kamarátku, ktorá od základnej školy vedela, že bude sudkyňa (a naozaj sa ňou stala). Spätne to vidím tak, že jej nadšenie pre právo na mňa za tie roky v školskej lavici „preskočilo“, spolu sme chodili na prípravku na prijímačky na PF UK, keďže konkurencia bola obrovská. Z 2500 uchádzačov prijímali 400 študentov; ja som sa umiestnila na prvom mieste. 

 

Čo Ťa na Tvojej práci najviac napĺňa, ktorá oblasť je Tvojou srdcovkou?
Výrazne ma ovplyvnila moja mama, ktorá svoje poslanie a uplatnenie našla ako sociologička v oblasti HR. V tom čase bola HR literatúra dostupná hlavne v angličtine, a tak ma mama požiadala, aby som jej zopár knižiek a odborných štúdií preložila do slovenčiny. Vzbudilo to môj hlboký záujem o riadenie ľudských zdrojov a začala som hľadať prepojenie na právo. Takto sa už počas štúdia na PF UK mojou srdcovkou stalo pracovné právo. 

 

Foto: Dáškine vystupovanie na Konferencii personálnych manažérov a generálnych riaditeľov v Starej Lesnej (r. 2009 a r. 2011)

 

Ako vzniklo Tvoje prepojenie s HRcomm? Kedy nastal prvotný kontakt, ako začala Tvoja spolupráca s HRcomm?
Veľmi rada spomínam na moje prvé stretnutie s výkonnou riaditeľkou, Jitkou Žatkuliakovou v roku 2004. Bola som práve povýšená na manažérsku pozíciu v KPMG a nemala som ani tušenia, ako sa získavajú noví klienti :o). Jedného dňa som napísala e-mail do Združenia pre riadenie a rozvoj ľudských zdrojov (zase to „riadenie ľudských zdrojov“) :o). Dúfala som, že za pár týždňov sa mi niekto ozve. Jitka zavolala okamžite a ešte v ten deň sme sa stretli a dohodli na spolupráci a tiež na tom, že ma bude volať „Dáška“, čo mi v prostredí HRcomm zostalo dodnes. V roku 2012 som dostala ponuku znovu sa uchádzať o členstvo v predstavenstve združenia. Členovia mi prejavili dôveru, dokonca opakovane, čo ma napĺňa vďačnosťou a zodpovednosťou zároveň. 

 

Foto: Dáška je neodmysliteľnou tvárou na „chopkových“ konferenciách HRcomm.

 

Čo považuješ za svoj najväčší doterajší úspech? 
Pracovne by som za najväčší úspech označila vybudovanie brandu „Zukalová“, s ktorými si HR komunita spája advokátsku kanceláriu so špecializáciou na právne služby a právne poradenstvo pre HR. 

 

 Foto: Dáškin odborný legislatívny workshop na konferencii HRcomm v Demänovskej doline (r. 2022)

 

Máš nejakú aktivitu, ktorej sa venuješ popri Tvojej hlavnej pracovnej činnosti a pôsobení v HRcomm?
Mám rada kvety, môj balkón je oázou zelene a pokoja. V roku 2016 som si splnila detský sen, keď do rodiny prišla Amy, malý yorkshire teriér, ktorý tiež napĺňa môj voľný čas. 

 

Tvoje pracovné tempo by sme mohli nazvať vražedným, kde nachádzaš balans? Prezraď nám, ktoré aktivity Ťa dostávajú do životnej rovnováhy?
Človek by mal mať miesto, kde je sám sebou a vie byť sám so sebou. Pre mňa je toto miesto v Hrabove, kde v prostredí Veľkej Fatry relaxujem, užívam si stretnutia s rodinou a priateľmi. Rada tiež spoznávam iné krajiny, posledné roky sme s mojim mužom Tomášom objavili spoločnú záľubu a čaro poznávacích zájazdov so sprievodcom, na ktoré chodíme viackrát ročne. Tento druh meditácie v pohybe je neskutočne výživný pre telo aj dušu.

 

Prezradíš nám aj, kto je Dáška, keď zatvorí dvere od svojej advokátskej kancelárie a zrazu je „iba“ ženou a matkou?
Žijem normálny život ženy, partnerky a matky. Rada varím a pečiem, cez víkendy experimentujem so zdravou kuchyňou, vegánskymi receptami, čo sa nie vždy vydarí. Ako rád hovorí môj muž „Hoci sa nenajeme, aspoň sa zasmejeme.“ :o) Moja dcéra Lauri je už veľká parťáčka, chodíme spolu na kurzy vizážistiky a kozmetického poradenstva. Som vďačná za každý deň, každý spoločný zážitok, učím ju svet vnímať ako miesto, kde sa oplatí žiť, kde môže byť každý deň najlepšou verziou samej seba a byť šťastná.  

 

Viem, že popri svojej práci si často aj v kontakte s mladými ľuďmi, je niečo by si im rada odkázala, nejakú dobre mienenú radu do života?
Dôležité je snívať vo veľkom, ale nespoliehať sa na zázraky. Môj odkaz je: „Verte vo svoje sny. Nebojte sa plniť si sny vlastnými silami, rozumom, odhodlaním a hlavne, ak príde neúspech, nestrácajte nádej, zotrvajte, lebo každý deň sa počíta.“ 

 

Pár faktov o Dáške:
Životné motto: „Ak si myslíš, že môžeš, tak môžeš. A ak si myslíš, že nie, tak máš pravdu.“
Životný vzor: Mary Kay Ash 
Obľúbený film: Zrodila sa hniezda (A Star is Born) 
Obľúbená kniha: komentovaný Zákonník práce :o) a všetky knihy od Petra Casanovu 
Obľúbené jedlo: tigrie krevety na grile
Obľúbený štýl hudby: rocková hudba