#MYSMEHRCOMM - ZOZNÁMTE SA S MIRKOU RYCHTÁRECHOVOU

 
O tom, že sa to v HRcomm hemží inšpiratívnymi ženami si potvrdzujeme aj dnešným predstavením úžasne charizmatickej  dámy, Mirky Rychtárechovej, ktorá dopĺňa skladačku nášho HRcomm tímu. 
Okrem toho, že Mirka pôsobí ako CE Head of Market Services manager for CZ,SK, PL a HU v Tesco Central Europe, od 2021 je neodmysliteľnou súčasťou HRcomm ako členka predstavenstva zodpovedná za oblasť "Motivácia a riadenie výkonnosti".
 
Tí, ktorí Mirku poznáte, zaručene musíte s nami súhlasiť, že sa v nej skrýva obrovská dávka energie, húževnatosti a hlavne ochoty. Niekedy má človek pocit, že Mirkin deň má viac ako 24 hodín. :)
 
Ale čo nám o sebe prezradila samotná Mirka?
 
Ahoj Mirka, pre mnohých z HR komunity si známou tvárou, ale ak sa medzi nami nájdu predsa takí, ktorí Ťa ešte nepoznajú, mohla by si sa nám v skratke predstaviť? 
Aktuálne pôsobím na pozícii Market services manažérky pre SK, CZ, PL a HU v spoločnosti Tesco. Zabezpečujem servis pre viac ako 22000 zamestnancov v Strednej Európe prostredníctvom medzinárodného tímu kolegov a kolegýň Odmeňovania, Organizačného designu, CE Recruitingu, CE Technology recruitingu, Tréningu a vzdelávania, Employer Brandingu, Talent manažmentu, DE&I , Wellbeingu ako aj iných oddelení. Prešla som rôznymi manažérskymi pozíciami, bola som zodpovedná za vedenie People oddelenia pre Tesco na Slovensku, dávnejšie som sa venovala tréningu a rozvoju zamestnancov a riadeniu rozmanitých projektov. Som členkou správnej rady Nadácie Tesco, členkou dozornej rady Tesco Stores SR a.s., ako aj členkou správnej rady DofE (Duke of Edinburg) mládežníckej organizácie, ktorá dáva mladým ľuďom vo veku 14 až 24 rokov šancu rozvinúť svoje schopnosti a naplniť svoj potenciál.
 
 
Určite môžeme povedať, že si veľká profesionálka. Prezraď nám, kedy alebo čím to všetko začalo. Kedy si zistila, že sa chceš venovať práve HR. Už ako malá si mala ambície, ktoré by smerovali k práci s ľuďmi?
Moja kariérna cesta začala pred mnohými rokmi vo firme, v ktorej stále pracujem. Zdalo by sa to ako nudná kariéra, ale ja som si v tejto firme splnila všetky kariérne sny a našla druhý domov. V časoch, keď bola na Slovensku viac ako 20% nezamestnanosť pracovať pre medzinárodnú firmu bol skôr ako sen. Ako mladý človek som si to však plne neuvedomovala, oceňujem to až spätne. Dostala som možnosť vzdelávať sa od najlepších, nasať nové HR trendy vďaka medzinárodným lídrom, ktorí ma viedli, prekračovať všetky pomyselne kariérne ciele bez toho, aby som išla cielene za úspechom a uznaním. Čo bolo pre mňa vždy dôležitejšie ako kariéra bol pocit, že môžem prinášať zmysluplné veci pre našich kolegov a kolegyne, akokoľvek sa Vám to môže zdať ako klišé. Čím bližšie som bola pri kolegoch na predajnej ploche, tým viac som vždy mala pocit, že moja práca dáva zmysel. Nikdy som cielene netúžila pracovať na HR oddelení, nejako prirodzene ma to TAM zavialo a už nikdy nikam INAM. :)
 
Čo Ťa najviac napĺňa na Tvojej práci? 
Rozmanitosť. Nielen v tom aký rozmanitý tím je okolo mňa, ale i to ako rozmanito pristupujeme k jednotlivým témam a výzvam. Som veľmi tvorivý človek, rada prinášam nové nápady, hľadám riešenia.... Akokoľvek je práca v korporácii usadená do jasných pravidiel, noriem, princípov, baví ma vo všetkom, čo robím, hľadať význam a zmysel. Najviac zo všetkého ma však napĺňa pomáhať ľuďom, ktorí sú na okraji spoločnosti, núdznym ako i tým, ktorí majú akúkoľvek formu znevýhodnenia.... to je pre mňa vždy naplneným poslaním ....  
 
Foto: Mirkina návšteva u pani prezidentky SR, Zuzany Čaputovej.
 
Čo považuješ za Tvoj najväčší doterajší úspech?
Jeden veľký tímový úspech mám. Začal však veľmi smutne pred mnohými rokmi ... :) Konkrétne pred viac ako desiatimi rokmi mala naša kolegyňa počas cesty do práce autonehodu a zostala v bdelej kóme. Tým, že bola osamelou matkou, zostal po nej malý syn. Naši kolegovia sa spojili a vytvorili zbierku, čím tejto rodine veľmi pomohli. Tá veľká spolupatričnosť, ktorá vtedy vznikla, nás inšpirovala k vytvoreniu systému pomoci, ktorý poznáme pod názvom Tesco Anjel. Odvtedy sme už pomohli tisícke kolegov naprieč celým Slovenskom, ako aj ich rodinám, ktoré sa ocitli v neľahkej životnej situácii. Naša firma tak vytvorila unikátnu formu pomoci, vďaka znásobeniu finančných prostriedkov. Tesco anjel tak pomáha už viac ako 10 rokov na Slovensku a presunul svoje krídla pomoci aj do okolitých krajinách, kde Tesco pôsobí. 
Foto: Jedna z Mirkiných aktivít na pomoc druhým
 
Máš aj nejaký pracovný zážitok, ktorý považuješ za najväčší a možno aj istou formou neopakovateľný?
Spomínam si na jeden náš teambuilding, ktorý sme ako obvykle strávili na dobrovoľníctve. Stretli sme tam mladého muža, ktorý bol klientom zariadenia jednej katolíckej charity, ktorá pôsobí na východnom Slovensku. Na jeho úsmev, pracovitosť, ochotu sa tak ľahko nedalo zabudnúť a ešte dlho sme viedli v tíme rozhovory, ako mu vieme pomôcť. Zdôveril sa mi, že vyrastal v detskom domove a svoju rodinu nikdy nepoznal. Tak sme spojili sily a vďaka veľkej podpore kolegov sa nám podarilo v priebehu pár dni nájsť pre neho prácu na hlavný pracovný pomer v blízkom okolí zariadenia. Pracuje tam dodnes a kolegovia ho majú veľmi radi. Som presvedčená, že každá malá pomoc môže mať veľký význam. Stačí  mať  “iba” otvorené oči a byť ČLOVEKOM. ❤️
 
Mirka, jedna vec je Tvoja práca, ale Ty sa popri nej venuješ aj aktivitám HRcomm, prečo si sa rozhodla zapojiť do tejto komunity? Čo Ti táto pro bono práca dáva?
Pre mňa osobne je to aspoň na chvíľu odskočenie si do veľkého HR sveta, v ktorom môžem stretnúť inšpiratívnych ľudí a profesionálov, od ktorých sa aj ja môžem veľa naučiť. Sme tu skvelá partia. Snažíme sa prinášať zaujímavé témy a obohacovať tak celú slovenskú HR komunitu o aktuálne témy, nové trendy a v neposlednom rade sa navzájom prepájať. Verím, že sa nám v tom spolu darí. 
 
Foto: Mirka ako gestorka a moderátorka na jednej z chopkových konferencií HRcomm 
 
Niekedy by si mohol človek myslieť, že popri všetkých týchto aktivitách nemôžeš mať čas na nič iné. Ty si však aj mama dvoch detí. Prezraď nám, čo je Tvoj recept na dobrý work-life balans?
No veru neviem ci môžem  v tomto smere dávať veľa rád a príkladov. Doma žijem taký normálne - nenormálny život so skvelým manželom a deťmi, ktoré mi robia veľkú radosť. Žijeme na dedine, 1,5 hodiny od Bratislavy s „menším“ hospodárstvom, o ktoré sa aj ja občas starám. Teraz sme síce mimo sezóny dojenia, ale o chvíľku opäť príde čas, kedy sa nám narodia malé kozičky, a to bude veselosti. :)
 
Foto: Mirkine "menšie" hospodárstvo
 
Pár faktov o Mirke:
Životné motto: Dobré vidíme iba srdcom, hlavné je očiam neviditeľné 
Životný vzor: Všetci, ktorí neviditeľne a v tichosti pomáhajú tím, ktorí našu pomoc najviac potrebujú, majú môj veľký obdiv. Jeden z nich je aj pán farár Maslák v Kláštore pod Znievom.
Obľúbený film: The Crown
Obľúbená kniha: Emočná inteligencia – Daniel Goleman 
Obľúbené jedlo: Bryndzové halušky 
Obľúbený štýl hudby: Para