Víťaz ocenenia HRTalent 2017

Mirka, predstav sa nám...

Som "anti-HRista"* s backgroundom z marketingu, neziskových organizácii a rozvoja ľudí. Pracujem druhý rok pre rýchlorastúcu IT firmu Exponea, ktorá má slovenské korene aj vedenie, ale v súčasnosti má ľudí napríklad v Londýne, Moskve, či Melbourne.
* - anti: rozumej Akčný, Nonkonformný, Tech-geek, Idealisticky
 
Aké boli Tvoje prvé pocity, keď si sa dozvedela o tom, že si získala ocenenie HRTalent?
Keďže nám nechceli dopredu povedať výsledok, týždne pred vyhlásením som bola v napätí, čo sa vystupňovalo v deň konferencie. Netušila som, či vyhrám až do posledného momentu. Keď sa cena oznámila, mala som pocit, akoby sa zastavil čas. Držala som sa môjho priateľa Miška pevne za rameno, aby som náhodou neodpadla. Nuž a potom, keď ma zavolali na pódium som zo seba nevedela vysúkať nič inteligentné. Asi aj preto ma poslali z pódia dole čím skôr. Smiala som sa potom, že keby porotcovia vedeli ako budem vystupovať na pódiu, cenu by dali radšej niekomu inému :D

 

Kto Ťa na Tvojej HR dráhe najviac ovplyvnil?
Za to, čo som sa naučila v HR vďačím mnohým múdrym mentorom a šéfom, ktorí mi pomohli. Paradoxne väčšina z nich bola mimo HR oblasť - napríklad zo strategického consultingu, či z podnikania. Úplne najviac ma však ovplyvnila komunita ľudí v Nexterii, neziskovke, zameranej na rozvoj leadershipu u vysokoškolských študentov. Tam som objavila moju vášeň pre rozvoj ľudí a stavbu "ľudských ekosystémov", a preto som sa aj rozhodla HR študovať v Londýne.

 

Čo Ťa najviac teší na Tvojej práci?
Najviac ma teší, keď vidím, že niekto z kolegov je spokojný a produktívny vo svojej roli, a že vidím, ako rastie v seniorite. Tiež mám radosť, že môžem pomôcť ľudom z rôznych krajín a špecializácií pracovať na spoločných cieľoch a dosahovať vízie, o ktorých si mysleli, že sú nemožné.

 

Prečo práve spoločnosť Exponea?
Keď som sa rozhodla odisť z predchádzajúcej práce v neziskovke  LEAF, túžila som zažiť biznisové prostredie. Mojim kritériom bolo, aby to bola softvérová firma, keďže verím, že IT je budúcnosť a je tam možné tvoriť svetovo úspešné produkty aj z nášho regiónu. Odrádzalo ma však korporátne prostredie, keďže som bola zvyknutá na extrémnu slobodu, iniciatívu a kreativitu. Preto som hľadala menšiu, dynamickú firmu. Náhodou som zahliadla inzerát na túto pozíciu na Facebooku. A keďže som zakladateľov Joža a Peťa už predtým stretla, rozhodla som sa im ozvať napriamo a zistiť, koho vlastne hľadajú. A o 4 mesiace sme už spolu pracovali.
 
Na čo si najviac hrdá čo sa Ti podarilo v spoločnosti Exponea?
Keď som prišla do Exponea, nemala som žiadne praktické skúsenosti s firemným HR, napr. náborom, odmeňovaním či pracovným právom. Predtým som pracovala hlavne na neziskových iniciatívach, programoch rozvoja jednotlivcov a vo vzdelávaní. Hrdá som preto na to, že sa mi podarilo položiť základy HR tímu, ktorý podporuje všetky ostatné oddelenia a regióny, a podarilo sa nám rozrásť firmu na viac ako 90 ľudí na 5 kontinentoch. Pridalo sa k nám množstvo softvérových inžinierov, dáta scientistov, či dátových analytikov. Značka "Exponea" je tu len rok a pol, ale naša kariérna stránka mala za uplynulý rok viac ako 30 000 unikátnych views. Núdzu o uchádzačov nemáme i napriek prehriatemu trhu práce. S kapacitou 1,5 človeka si hovorím, že som rada, že sme to s kolegyňou Ivankou Blahúnkovou zvládli v relatívnom zdraví. Našťastie už druhý mesiac máme posilu, a tak sme na to 2,5 :).
 
Čo je pre Teba na pozícii HR manažéra motivujúce?
Keď vidím, že ľudia radi odporúčajú svojim kamarátom a známym prácu v našej firme. A tiež to, keď vidím niekoho z našich klientov pýšiť sa tým, aké skvelé výsledky s našou pomocou dosiahol.

 

Čo by si odkázala kolegom z HR komunity?
Staňte sa aj Vy súčasťou "anti-HR"* hnutia a ukážme ako vieme firmám pomáhať byť úžasnými :) 
* - anti: rozumej Akčný, Nonkonformný, Tech-geek, Idealisticky

 

Mirka gratulujeme yes