#MYSMEHRCOMM - ZOZNÁMTE SA SO ZUZKOU BOOROVOU

 

Minulý rok sme odštartovali našu novú aktivitu #MySmeHRcomm, prostredníctvom ktorej Vám postupne predstavujeme všetkých členov HRcomm tímu.

Ako prvú HRcomm tvár v tomto roku sme si vybrali Zuzku Boorovú, ktorá celú svoju doterajšiu profesionálnu prax zasvätila práci v HR a pre mnohých z vás je známa ako vedúca HRcomm klubu ZÁPAD a členka predstavenstva HRcomm zodpovedná za HRcomm kluby. Tešíme sa, že nás Zuzka aspoň na chvíľu pustila do svojej „kuchyne“.

 

Zoznámte sa so Zuzkou... 

 

Zuzka, prezradíš nám na úvod, prečo práve HR, v čom Ti učarovalo a kedy prišlo to rozhodnutie, že toto je smer, ktorým sa chceš uberať.
Keď som si ako čerstvá absolventka začala hľadať prácu, tak som už mala niekoľkoročnú prax v rakúskej firme, aktívnu nemčinu a vedela som, že chcem robiť s ľuďmi. Napriek milión upozorneniam, že to nebude ľahké, som rada, že som týmto smerom hneď po ukončení univerzity vykročila. 
A čím mi HR čaruje každý deň? 
Fascinuje ma svojou komplexnosťou a prepojením každého jedného HR procesu do reálneho života každého jedného zamestnanca v našej firme. To prepojenie medzi procesom, produktom a človekom je pre mňa veľký záväzok.

 

Pre tých, ktorí Ťa ešte nepoznajú, mohla by si aspoň v skratke prezradiť, čo všetko máš za sebou počas svoje pracovnej kariéry?
Som HR človek, ktorý postupne prešiel cez všetky HR procesy – reálne som roky náborovala a onboardovala všetky pozície od operátorov až po top manažment, nastavovala som a viedla rozvojové programy, digitalizovala som HR procesy, dve desaťročia fyzicky vyjednávam s odborármi, roky som písala firemný časopis a nastavovala kampane, zavádzala som lean administratívne procesy v HR – okrem počítania miezd som v HR robila všetko. ;o) 
Som praktický HR človek, ktorý ma rád prácu od podlahy a počas celej svojej praxe som verná industry sektoru. 

 

Myslíš si, že človek potrebuje mať nejakú špeciálnu črtu, vlastnosť, schopnosť, aby mohol byť dobrý HR-ista? 
Môj prvý nemecký riaditeľ mi raz povedal, že každý HRista musí mať v DNA 4krát „M“ – man muss Menschen mӧgen - musíš mať rád ľudí. :o) Dodnes to považujem za celkom dôležitý predpoklad pre profesionálnu HR prax.
A potom je ešte dobre mať upratanú odpoveď na otázku „Kam chodíš každé ráno?“ 
Správna odpoveď nie je do práce či do office. 
Správna odpoveď je názov firmy, kde pracuješ.

 

Ako sme v úvode spomínali, okrem Tvojej práce sa dlhodobo a pravidelne venuješ aj HRcomm aktivitám, primárne HRcomm klubom, ktoré prinášajú HR komunite inšpiratívne webináre a semináre na vybraté HR témy. Kde siahajú začiatky Tvojej spolupráce s HRcomm a prečo si sa rozhodla venovať sa aj tejto aktivite?
Na prvej HRcomm konferencii som bola na Malinom Brde ako čerstvá absolventka v 1997 – spali sme s kolegyňou na poschodovej posteli a k večeri sa mi neušiel ani 1 pagáčik, lebo všetky zmizli v kabelkách a vo vreckách účastníkov konferencie. Všetky firmy, v ktorých som pracovala, boli vždy členom HRcomm. Takže keď ma Jitka Žatkuliaková v 2010 oslovila, či chcem skúsiť viesť klub za západokraj, tak som neváhala. 

A prečo? 
Lebo: Komunita. Interakcia. Ľudskosť. Partnerstvo. Nápady. Inšpirácia. Rozhovory. Nové myšlienky. Vzájomne zdieľanie. Podpora. A veľa dobrých a usmiatych ľudí.

 

HRcomm minulý rok oslávilo svoje 30. výročie pôsobenia na Slovensku a Ty si jeho dlhoročnou súčasťou, čo Ti priniesla táto spolupráca?
Moje roky spolupráce s HRcomm sa pre mňa postupne stali mojou druhou profesnou nohou. Práca vo firemnom korporátnom prostredí je pre mňa niekedy ako realizácia pokusov, ktoré si často skúšam v laboratóriu HRcomm. Mala som šťastie, že som vždy pracovala v progresívnych firmách a prepojenie mojej praxe spolu s možnosťou zdieľať skúsenosti s ostatnými kolegami v HR fachu vo všetkých regiónoch Slovenska, boli pre mňa a stále sú inšpiratívne a zaujímavé. 
HR v hlavnom meste a HR v stredoslovenskom mestečku alebo vo firme na severe pod Tatrami sú 2 svety – vždy som sa snažila prinášať na klubové stretnutia nielen zaujímavé témy, ale hlavne riešenia, ktoré vie každý, kto potrebuje, aplikovať v každodennej praxi.

 

Ak by si sa teraz na chvíľku obhliadla, čo považuješ za svoj najväčší úspech? Čím Ťa práca v HR najviac „obdarovala“? 
Tých úspechov bolo veľa. A to hlavne odvtedy, keď som pochopila, že práca každého manažéra je hlavne o prekonávaní prekážok a o asap riešení problémov, o ktorých som ráno ešte netušila, že môžu existovať. A podiel tejto nesexi agendy sa často šplhá aj k 100% objemu práce. 
Odkedy s touto nie ľahkou manažérskou realitou nebojujem, tak tých úspechov, z ktorých sa teším je oveľa oveľa viac ... lebo niekedy aj 60% je vlastne 100%, že?

 

Zvyčajne ak má človek takéto pracovné nasadenie, potrebuje aj niečo, kde dočerpá energiu. Čo je to, čo Tebe pomáha a dopĺňa sily? 
Moja najbližšia rodina, hlavne moji dvaja synovia, naša chata v Malých Karpatoch, lyžovačka v Dolomitoch, dovolenka pri mori - a hlavne pokojne plynúci čas bez stresu a paniky.

 

Zuzka, pustíš nás trochu aj do Tvojej osobnej „kuchyne“? Prezradíš nám niečo viac o sebe, o Zuzke, ktorá nastúpi, keď Zuzka HR manažérka dostane voľno? 
Mám rada poriadok, ale nenávidím upratovanie. Mám rada naplánovaný život a mňa musia mať radi všetci bohovia, ktorí sa môžu bez konca smiať na mojich plánoch, ktoré mi samozrejme hocikedy nevychádzajú. 
Milujem rockovú hudbu, ktorá vytláča okná na aute. 
Rada varím a rada jem dobré jedlá a pijem dobré vína spolu s „mojimi ľuďmi“. Som typické ranné vtáča, mám rada skorú rannú kávu, keď ešte všetci spia a všade je ranné ticho, ktoré vždy vonia inak. Mám rada kvety vo váze aj na záhrade. 
A mám tri nové lásky – všetci majú dve veľké uši a štyri labky, robia mi non-stop tieňových ministrov a vždy sa na mňa na široko usmievajú, keď ma vidia prichádzať, lebo vedia, že sú konečne zachránení a že zas dostanú dačo pod zub na „lesklú srsť“.

 

Ďakujeme za Tvoj čas, ale na záver by sme Ťa predsa len chceli poprosiť o krátke prianie pre kolegov zo širokej HR verejnosti. 
HR power spočíva v našom spoločnom úsilí, v neustálom hľadaní nových spôsobov, v zlepšeniach a v zjednodušeniach pre nás samých, pre našich kolegov a pre naše firmy. 
Vždy využime každú príležitosť na rozhovor, inšpirovanie sa a zdieľanie našich skúseností a postrehov. Verím, že v HR komunite tkvie veľký potenciál zmeny a nových myšlienok. 

 

Pár faktov o Zuzke:
Životné motto: Think or sink. Swim. And think again. // Rozmýšľaj alebo sa utop. Plávaj. A rozmýšľaj znovu 
Životná inšpirácia: moji synovia Ivo a Martin 
Obľúbený film: Pulp Fiction
Obľúbená kniha: všetkých milión severských detektívok, ktoré máme doma úplne všade 
Obľúbené jedlo: rizoto od mojej maminy
Obľúbený štýl hudby: old school rock a vesmírni Floydi. A po 15 koncertoch Riša Müllera počas minulého roka, už aj Riša s Mišom Žáčkom. ;o)